Zarezerwuj terminMENU
InstagramFacebook
Wróć

Higiena jamy ustnej psa – dlaczego jest bardzo ważna?

IMG_3825 (2).JPG

Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo bakterii znajduje się w jamie ustnej psa – jest ich tam tysiące. W większości, są to bakterie, które mogą bezpośrednio zagrażać nie tylko zdrowiu psa, ale i naszemu. W dużej mierze, to właśnie te bakterie są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy czy kamienia nazębnego u naszych czworonogów. Nie musimy jednak dawać naszej zgody na to, aby choroby te rozwijały się u naszych milusińskich. Rozwiązaniem jest tutaj oczywiście zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej naszego pupila. Pytanie jednak brzmi: W jaki sposób zrobić to odpowiednio?

 

Profilaktyka to podstawa


Oczywiście tak, jak w przypadku każdego innego schorzenia, tak i w przypadku troski o zdrowie zębów i jamy ustnej naszych czworonogów, najważniejsza jest profilaktyka. Niewiele osób jest świadomych tego, że takie działania profilaktyczne, które skutecznie chronią przed powstawaniem kamienia nazębnego, możemy w bardzo prosty sposób stosować codziennie. Wystarczy wspomnieć tutaj chociażby kwestie związane z odpowiednim żywieniem psa. W swojej pracy, bardzo często spotykam się z opinią, że psy małych ras nie jedzą karmy suchej, bo „pies nie da rady pogryźć”. To nieprawda. Pies ma zęby po to, aby gryźć. Sucha karma powinna stanowić bazę żywienia psów. Dzięki temu, ścierają one zęby jednocześnie je czyszcząc. Oczywiście należy zwracać uwagę na to, aby sucha karma podawana naszym czworonogom

była odpowiednio zbilansowana pod względem składników, które się w niej znajdują. Mokra karma może stanowić uzupełnienie diety – nie jej bazę. To jednak nie jest jedyny sposób na to, aby uchronić psy przed powstawaniem kamienia nazębnego i próchnicy.

Naturalne gryzaki – zdrowe i atrakcyjne dla psów


Pies ma naturalną potrzebę gryzienia, dlatego warto zadbać o to, aby raz na jakiś czas podać mu gryzak. Może być to forma nagrody, może być to dodatek do posiłku, który pies już zje. Najlepiej w tym celu sprawdzają się oczywiście naturalne gryzaki. Surowa, dokładnie umyta, ale nie obrana ze skórki marchewka jest nie tylko świetnym gryzakiem, ale też dzięki zawartym w niej witaminom, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia psa. Kości także są dobrym pomysłem, jeśli chodzi o gryzaki – musimy jednak wybierać te w 100% naturalne i pod żadnym pozorem nie drobiowe. Kości wieprzowe czy wołowe, będą stanowiły ciekawą rozrywkę dla psa, a jednocześnie skutecznie będą „czyścić zęby”.

Czy mycie zębów psa jest konieczne?


Być może wyda się to dość zabawne, ale psom także powinno się myć zęby. Oczywiście nie codziennie, ale raz na tydzień jest to wskazane. Na rynku dostępne są najróżniejsze pasty do zębów dla psów, jak również szczoteczki przeznaczone do tego celu. Warto przyzwyczajać psa do mycia zębów już od samego początku, np. poprzez zabawę. Jeśli piesek jest oporny na szczoteczkę, można podawać pastę na zasadzie smaczka – np. wyciskać ją z tubki. Pies zjadając pastę, dostarcza jamie ustnej odpowiednich składników, które skutecznie uchronią go przed różnymi infekcjami i problemami związanymi z jamą ustną.

Kamień i próchnica u psów – co zrobić, kiedy się pojawią?


Czasem jest jednak za późno na profilaktykę i trzeba podjąć działania, które będą miały na celu usunięcie kamienia nazębnego u naszych czworonogów. Kiedy zauważymy, że nasz pupil ma taki problem, powinniśmy się bezzwłocznie udać na zabieg usuwania kamienia nazębnego. W Ambernovej, posiadamy taką usługę w naszej ofercie. Odbywa się ona całkowicie bezboleśnie jak również – bez narkozy. Wykorzystujemy do tego celu specjalną szczotkę do zębów, którą – za pomocą ultradźwięków – usuwany jest kamień nazębny. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla psów, a po jego wykonaniu, zęby naszych pupilów będą czyste i śnieżnobiałe. Zniknie też nieprzyjemny zapach z pyska psa.

Wykonanie zabiegu usuwania kamienia nazębnego jest niezwykle ważne z kilku powodów. Przede wszystkim, ilość bakterii, które znajdują się w jamie ustnej psa, jest szkodliwa nie tylko dla naszego czworonoga, ale też i dla nas. Psy liżą nas po rękach, dają „całuski”, a to wszystko może powodować u nas choroby, które zostaną przeniesione przez naszego pieska. Oczywiście kamień nazębny u psów, powoduje, że psy niechętnie gryzą, a co za tym idzie – pogłębiają problem z zębami. Jeśli zatem chcemy zadbać o nasze czworonogi i ich zdrowie, ale też sami nie chcemy być chorzy – zwracajmy uwagę na stan zdrowia jamy ustnej naszych milusińskich. Pamiętajcie – zabieg usuwania kamienia nazębnego jest w 100% bezpieczny i bezinwazyjny a jego efekty są naprawdę doskonałe.