Zarezerwuj terminMENU
InstagramFacebook
Wróć

Jak często powinno się trymować swojego pupila?

trymowanie-psa.jpg

Jedną z podstawowych i bardzo istotnych elementów pielęgnacji psów jest odpowiednie potraktowanie sierści. Sposób, w jaki wygląda pielęgnacja, jest uzależniony w dużej mierze od tego, jakiej rasy jest pies i jaką ma sierść. W przypadku pupili szorstkowłosych i krótkowłosych, u których sierść nie wypada naturalnie, bardzo przydatny jest zabieg trymowania. Warto pamiętać, że tego rodzaju zabiegi powinien wykonywać specjalista, dzięki czemu zostaną one wykonane poprawnie.

Czym jest trymowanie i z jaką częstotliwością je wykonywać?

Trymowanie jest zabiegiem, podczas którego martwe włosy są wyskubywane. U psów szorstkowłosych bardzo często martwe włosy nie wypadają samoczynnie, blokując dostęp skóry do tlenu, a także uniemożliwiając wzrost nowych włosów. O ile dawniej psy radziły sobie z tym samoczynnie, tak teraz ze względu na zmianę środowiska nie jest to możliwe. Trymowanie psów najczęściej wykonuje się u ras takich jak wyżły, jamniki szorstkowłose, pinczery, sznaucery oraz teriery.

Dzięki temu zabiegowi można uchronić pupila przed przewlekłym drapaniem, powodującym powstawanie ran, a także bakteriami i grzybami. Co więcej, dzięki profesjonalnemu trymowaniu pies nie traci tak dużo sierści w domu, ponieważ stare włosy są usuwane. Zgodnie z zasadami zabieg trymowania powinno wykonywać się co 2-3 miesiące, a w przypadku psów wystawowych częstotliwość może być jeszcze większa.

Jak wykonuje się trymowanie?

Chociaż większość osób kojarzy trymowanie z goleniem, to nie jest to ten sam zabieg. Trymowanie wykonuje się za pomocą specjalnych narzędzi lub przy użyciu palców. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje dyskomfortu u pupila. Włosy należy wyrywać zgodnie z kierunkiem wzrostu. Warto pamiętać, że pupil powinien zostać wykąpany po a nie przed trymowaniem.