Zarezerwuj terminMENU
InstagramFacebook
Wróć

Jak zostać psim fryzjerem? 5 praktycznych wskazówek

psi-fryzjer.jpg

Psi fryzjer, znany również jako groomer, jest osobą, która zajmuje się szeroko pojętą pielęgnacją psów. Do najczęściej wykonywanych usług należą kąpiele, strzyżenie sierści i obcinanie pazurków, jednak specjalista ten może oferować także usługi dodatkowe jak czyszczenie zębów, kosmetykę opuszków, zabiegi relaksacyjne oraz pielęgnacyjne czy kosmetykę oczu. Warto wiedzieć, że wykonywanie tego zawodu musi być potwierdzone odpowiednimi kursami.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy groomera?

Chcąc zostać groomerem, należy najpierw zastanowić się, czy jest to praca dla nas. Profesjonalni groomerzy spędzają bardzo dużo czasu na stojąco, nie mogą mieć alergii na sierść czy chorować na astmę – podczas strzyżenia czy mycia psów w powietrzu może unosić się mnóstwo pyłków, czy sierści. Ważne jest również odpowiednie szkolenie. Aby podążać tą ścieżką kariery, konieczne jest zdobycie kwalifikacji. Każda rasa jest inna, zarówno jeżeli chodzi o temperament, jak i o strukturę włosów i rodzaj skóry. Z tego też powodu przed rozpoczęciem praktyki, konieczne jest bardzo dobre zapoznanie się z teorią.

W przypadku psiego fryzjera niezwykle ważne jest poczucie estetyki oraz zdolności manualne. Groomer, podobnie jak fryzjer odpowiednim cięciem ma wpływ na ułożenie się włosa. Niezbędna jest także świadomość, jak dana rasa powinna zostać przystrzyżona. Niestety niekiedy zdarzają się przypadki, że psy zostają ostrzyżone w sposób nieprawidłowy, co może prowadzić nawet do konsekwencji prawnych. Z tego też powodu przed wykonaniem usługi należy dokładnie wypytać właściciela, czego oczekuje oraz przekazać mu, jak można przystrzyc sierść, aby nie wpłynąć negatywnie na komfort zwierzaka. Nie mniej ważna jest także miłość do psów, cierpliwość i odpowiednie podejście do zwierząt.