Zarezerwuj terminMENU
InstagramFacebook
Wróć

Kamień nazębny u psa - czy to poważny problem?

kamien-nazebny-u-psa.jpg

Kamień nazębny u psa może być poważnym problemem zdrowotnym, który prowadzi do różnych powikłań i komplikacji. Kamień nazębny to twardy osad zmineralizowanych pozostałości pokarmowych, bakterii i śliny, który odkłada się na powierzchni zębów. Nieleczony kamień może prowadzić do problemów takich jak poniżej.

Skutki nieleczonego kamienia nazębnego u psów

Kamień nazębny działa jak zarzewie infekcji, powodując stan zapalny dziąseł, zwany zapaleniem przyzębia lub periodontitis. Choroba ta prowadzi do uszkodzenia dziąseł i tkanki podtrzymującej zęby, co w konsekwencji może prowadzić do utraty zębów. Nagromadzenie bakterii na kamieniu może też przyczynić się do zapalenia jamy ustnej, które objawia się bólem, nieświeżym oddechem i utrudnieniem jedzenia. Ból i dyskomfort związane z kamieniem nazębnym mogą wpływać na ogólne samopoczucie psa, prowadząc do apatii, zmniejszonej aktywności i zmiany zachowania. Psu z kamieniem nazębnym może być trudno gryźć i przeżuwać jedzenie, co prowadzi do nieodpowiedniego odżywiania się.

Kamień nazębny a infekcje

Zajmując się czyszczeniem zębów u psa w Gdańsku, przestrzegamy, że w zaawansowanych przypadkach, bakterie z kamienia mogą dostać się do krwiobiegu i rozprzestrzeniać się po całym organizmie, powodując poważne infekcje i wpływając na inne narządy. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan zębów u psa i dbać o higienę jamy ustnej. Można to robić poprzez regularne szczotkowanie zębów psa lub podawanie specjalnych smakołyków wspomagających higienę jamy ustnej, a także odbywanie regularnych wizyt u specjalistów w celu profesjonalnego czyszczenia zębów (usuwanie kamienia nazębnego) i oceny stanu zdrowia jamy ustnej.