Zarezerwuj terminMENU
InstagramFacebook
Wróć

Regularne dbanie o jamę ustną psa - krok po kroku

czyszczenie-zebow-psa.jpg

Zdrowie czworonogów jest bardzo ważne dla ich właścicielu, którzy dbają o dietę, aktywność fizyczną i regularne wizyty u weterynarza swoich pupili. Wiele osób może jednak zapominać, że jednym z kluczowych aspektów zdrowia psa, jest zadbanie o higienę jamy ustnej.

Wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów dla psa

Właściwe dbanie o zęby i dziąsła psa może zapobiec wielu poważnym schorzeniom, takim jak choroby przyzębia czy próchnica. Pierwszym krokiem w dbaniu o zęby czworonoga jest zakup szczoteczki oraz pasty do zębów przeznaczonej specjalnie dla zwierząt. Szczoteczki dla psów różnią się od tych dla ludzi - mają miękkie włosie i przystosowany kształt do łatwego mycia zębów zwierzęcia. W przypadku pasty należy wybrać produkt przeznaczony dla psów, gdyż zawarte w niej składniki są bezpieczne dla naszych pupili nawet w przypadku połknięcia. 

Raz na jakiś czas warto skorzystać z usług weterynarza specjalizującego się w stomatologii weterynaryjnej. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego u psa w Gdańsku oraz ewentualne leczenie próchnicy czy chorób przyzębia mogą znacznie przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia Twojego czworonoga.

Regularnie monitoruj stanu jamy ustnej psa

Właściciele powinni regularnie kontrolować jamę ustną swojego psa w poszukiwaniu ewentualnych zmian chorobowych czy problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę na kolor dziąseł (powinny być jasnoróżowe), stan zębów (czy nie ma próchnicy, kamienia nazębnego czy złamań) oraz czy zwierzę nie wykazuje oznak bólu podczas jedzenia.

Dieta jest także kluczowym elementem zdrowia jamy ustnej psa. Zadbaj o to, aby karma była wysokiej jakości i zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dobre jedzenie wpływa korzystnie nie tylko na kondycję zębów, ale także na cały organizm.