Zarezerwuj terminMENU
InstagramFacebook
Wróć

Trymowanie od A do Z - co warto o tym zabiegu wiedzieć?

289372540_560823412202887_6415350036547074126_n.jpg

Trymowanie - co to właściwie jest?

Najprościej rzecz ujmując, trymowanie to nic innego, jak usuwanie martwego włosa u psa. Co ważne, włos usuwany jest razem z cebulką. Właśnie dzięki temu możliwe jest wyrastanie nowego, zdrowego włosa. Brzmi bardzo banalnie, prawda? Jak się okazuje, to tylko pozory. Wiele osób podejmuje się wykonania trymowania samodzielnie przy użyciu narzędzi, które nie są bezpieczne dla zwierząt. To, co jednak należy z całą mocą podkreślić, to fakt, że jeśli mamy do wyboru trymowanie lub strzyżenie psa, zawsze, ale to zawsze powinniśmy wybrać trymowanie. Powód jest bardzo prosty. W przypadku strzyżenia, usuwana jest jedynie wierzchnia warstwa okrywy włosowej psa, co powoduje jej odrastanie. Strzyżenie nie usuwa trwale “martwego podszerstka”, a co za tym idzie, sierść psa - choć krótsza - wcale nie jest zdrowsza. Ponadto, pies, po prawidłowo wykonanym zabiegu trymowania nie gubi sierści - a przynajmniej nie powinien jej gubić, jeśli zabieg ten zostanie wykonany prawidłowo. Linienie psów związane jest z tym, że ich sierść jest słaba, jest dużo “martwych” włosów, które po prostu wypadają. Trymowanie niweluje ten problem i tak naprawdę robi miejsce na to, aby naszemu psu wyrosła nowa, zdrowa sierść. 

Czemu służy trymowanie?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, trymowanie ma za zadanie przede wszystkim usunięcie słabych, zniszczonych i martwych elementów okrywy włosowej psa - ze szczególnym uwzględnieniem podszerstka. Chodzi także o to, żeby wizualnie sierść naszego pupila po wykonaniu takiego zabiegu wyglądała na zdrową i mocną. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia tylko i wyłącznie wtedy, jeśli zostaną spełnione dwa, podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest prawidłowe wykonanie tego zabiegu - zgodnie z techniką groomingu. Dzięki temu, nie wyrządzamy naszemu pieskowi krzywdy. Drugim warunkiem, który musi zostać spełniony, jest użycie do tego celu właściwych narzędzi, a zatem specjalnie przeznaczonych noży, które charakteryzują się nie tylko odpowiednim kształtem, ale też i ostrością. 

Czy psa każdej rasy należy trymować?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest trymowanie oraz jaki efekt można osiągnąć po prawidłowo wykonanym zabiegu, pora na to, aby dowiedzieć się, czy psa każdej rasy można poddać trymowaniu. Co do zasady, trymowanie stosuje się przede wszystkich na psach tych ras (lub ich miksów), których okrywa włosowa jest miękka i gęsta. Rasami, które koniecznie należy poddać trymowaniu są jamniki szorstkowłose, sznaucery, fox terriery. Nie oznacza to jednak, że trymowania nie można wykonać na psach innych ras. Bardzo często zabiegowi temu poddawane są irlandzkie wilczarze lub wyżły. Zdarza się także, że na zabieg trymowania do naszego salonu trafiają pinczery. Miksy tych ras, czyli wszystkie psy, których sierść jest podatna na okresowe linienie - najczęściej na wiosnę i na zimę, kiedy zmienia się okrywa włosowa psa - także powinny zostać poddane temu zabiegowi. Warto jednak podkreślić, że psy, u których problem linienia nie istnienie, czyli pudle, bolończyki czy samojedy nie wymagają trymowania.

Narzędzia niezbędne do wykonania zabiegu trymowania

Wykonywanie trymowania narzędziami, które nie są odpowiednie do tego celu sprawi, że nie tylko zabieg nie zostanie wykonany poprawnie, ale co więcej - zrobicie psu krzywdę. Wielokrotnie spotykałam się z twierdzeniem, że właściciele psów samodzielnie wykonywali “trymowanie” psa w domu - np. za pomocą furminatora lub innego, podobnego narzędzia. To nie jest bezpieczne. Furminatory i podobne narzędzia, przede wszystkim nie usuwają sierści psa z cebulką, a jedynie ją wyrywają. W efekcie, pies odczuwa ogromny ból, a dodatkowo zostaje podrażniona jego skóra. Nie ma się zatem czemu dziwić, że powszechnie panuje przekonanie, że pies “nie lubi” czesania czy właśnie trymowania. Nic dziwnego - ludzie też nie lubią, kiedy ciągnie się za włosy lub - co gorsza - wyrywa się je podczas czesania. Jedynym, rekomendowanym narzędziem, za pomocą którego można nie tylko właściwie ale przede wszystkim bezpiecznie i skutecznie wykonać trymowanie, są dedykowane do tego zabiegu noże. Nie kupimy ich w pierwszym lepszym sklepie zoologicznym - dostępne są przede wszystkim w profesjonalnych sklepach ze sprzętem dla groomerów. 

Samo zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia, to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć, w jaki sposób ich używać. Noże do trymowania wymagają od osoby, która się nimi posługuje ogromnej precyzji ale też pewności. Laik, nie będzie w stanie prawidłowo ich używać. Nie zapominajmy, że noże do trymowania są niezwykle ostre, a zatem używanie ich ze zbyt dużym naciskiem na skórę psa, może powodować najróżniejsze podrażnienia oraz zadrapania, które w dalszej konsekwencji mogą wywołać poważne choroby skóry. Wówczas niezbędna jest interwencja weterynarza. 

Tak tego nie rób- najczęstsze błędy w trymowaniu

Na sam koniec, chciałabym wskazać na najczęstsze błędy, które popełniane są w czasie wykonywania zabiegu trymowania. Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym z nich jest oczywiście używanie do tego celu nieodpowiednich narzędzi. W ten sposób nie tylko nie uzyskamy pożądanego efektu, ale co gorsza wyrządzimy psu krzywdę. 

Drugim, równie często popełnianym błędem jest nieprawidłowa technika wykonywania trymowania. Pod żadnym pozorem noże do trymowania nie mogą dotknąć skóry psa. Należy stosować odpowiedni nacisk - na tyle mocny, żeby usunąć martwy włos, jednakże na tyle słaby, aby nie podrażnić skóry. Nie jest to łatwe i nie ma nic złego w przyznaniu się, że nie umiemy samodzielnie trymowania wykonać. Warto jednak wiedzieć, że uczestnictwo w szkoleniu z zakresu trymowania z pewnością nam się przyda - wówczas będziemy mogli przede wszystkim poszerzyć zakres usług które oferujemy w naszym salonie. 

Ostatnim błędem, który popełniamy jest w przypadku trymowania, to twierdzenie, że u tego konkretnego psa, lepszym rozwiązaniem jest strzyżenie. Wiedza z zakresu trymowania nie polega jedynie na tym, aby wiedzieć, jak taki zabieg wykonać czy użyć do tego celu odpowiednich narzędzi ale też prawidłowo wskazać rasy (lub mixy ras) u których zabieg ten może zostać bezpiecznie wykonany. Niejednokrotnie spotkałam się z sytuacją, w której przychodził do mnie klient twierdząc, że u jego psa nie można wykonać trymowania, co oczywiście było nieprawdą. Powtórzę to zatem jeszcze raz, na sam koniec: Każdy pies, który linieje sezonowo - a zatem zmienia okrywę włosową z letniej na zimową i odwrotnie, wymaga trymowania. Dzięki temu, włos jest mocniejszy, zdrowszy a co najważniejsze - nasz pupil nie gubi sierści w domu.