Zarezerwuj terminMENU
InstagramFacebook

Trymowanie

Trymowanie psów Gdańsk – na czym polega i co daje taki zabieg?

Pielęgnacja psów nie należy do łatwych kwestii i jest uzależniona od rasy, a co za tym idzie charakterystyki oraz potrzeb wybranych zwierzaków. Coraz większą popularnością cieszy się natomiast trymowanie psów. Gdańsk to miasto w którym świadczymy tego typu usługi w naszym salonie pielęgnacji. Zapewniamy spokojną atmosferę podczas wizyty i odpowiednie podejście do naszych czworonożnych klientów. Odpowiednie kwalifikacje, zdobywane pod okiem najlepszych groomerów i poparte dużym doświadczeniem, umożliwiają nam świadczenie usług na najwyższym poziomie.

Trymowanie psów coraz częściej uznawane jest za nieodłączny element pielęgnacji czworonogów. Rośnie świadomość ludzi i coraz rzadziej podchodzi się do tego typu usług jak do fanaberii właściciela, wykonując je nie tylko dla urody, ale również dla zdrowia psa. Zapraszamy do naszego salonu różne pieski, zarówno rasowe, jak również kundelki, długowłose i o krótszej sierści na bezstresowe zabiegi pielęgnacyjne. Na czym dokładnie polega trymowanie psów i po co się je wykonuje?

Czym jest trymowanie psów?

Trymowanie psów, które realizujemy w Gdańsku, to zabiegi pielęgnacyjne polegające na usuwaniu martwych włosów. Wykonuje się je przede wszystkim u ras krótkowłosych oraz szorstkowłosych, w przypadku których sierść nie wypada naturalnie (tak jak na przykład u liniejących pupilów miękkowłosych). Szata tych ras jest na tyle charakterystyczna, że martwe włosy często pozostają w skórze, co uniemożliwia wzrost nowych i sprawia też, iż skóra psa nie oddycha. Psy żyjące w naturze radziły z tym sobie przy okazji biegania czy polowania wśród krzaków. Ich martwa sierść wypadała, zaczepiając się o wypukłe miejsca.

Zwierzęta pozostające jednak w warunkach domowych nie mają możliwości na pozbywanie się martwej sierści w naturalny sposób i wymagają trymowania. Zabiegom tego typu poddaje się w szczególności rasy takie jak: teriery, pinczery, sznaucery, wyżły czy jamniki szorstkowłose. Prawidłowo wykonany zabieg trymowania psów jest bezbolesny i wykonuje się go nie tylko ze względów estetycznych, ale też w celu zachowania zdrowia czworonoga – w przypadku martwych włosów psy zaczynają się intensywnie drapać, co może prowadzić do powstawania ran.

Co daje trymowanie psów?

W przypadku trymowania psów istotny jest nie tylko efekt wizualny, ale również aspekt zdrowotny. Poza wspomnianym drapaniem się psa w przypadku martwych włosów, brak możliwości oddychania skóry może prowadzić także do narażenia na ataki grzybów czy bakterii. Dzięki trymowaniu kondycja skóry psa ulegnie poprawie i będzie również łatwiej utrzymać jego czystość. Zabiegi te umożliwiają prawidłową wentylację psiej skórze oraz zapobiegają powstawaniu kołtunów, które mogą prowadzić do różnego rodzaju chorób skóry, ran oraz odparzeń.

Sam zabieg trymowania będzie też korzystny dla właścicieli, bowiem pupile nie będą traciły tyle sierści w domu, co jest zawsze uciążliwe i trudne w kwestii sprzątania oraz zachowywania porządku i ładu. Wreszcie jest to zabieg wyraźnie poprawiający wygląd samego psa. Pozbywa się go nieatrakcyjnych, martwych włosów w których miejsce wyrastają nowe i lśniące. Dzięki naszym zabiegom trymowania psów w Gdańsku, sierść pupila staje się błyszcząca i zostaje podkreślony jej naturalnie piękny kolor, który z czasem staje się jeszcze bardziej intensywny i głęboki.

Co warto wiedzieć o trymowaniu psów?

Zabieg trymowania psów, który oferujemy w Gdańsku, wykonujemy za pomocą palców lub specjalnych przyrządów. Konieczne jest dobre czucie, umożliwiające usunięcie martwych włosów wraz z cebulkami. Robi się to zamiast przycinania większych połaci sierści, które nie daje zamierzonego efektu. Szczególnie istotne jest właśnie to, by włos wyszedł w całości, czego dokonuje się wyrywając go z kierunkiem wzrostu włosa, a nigdy pod włos. Nie tylko ułatwia to jego wyrwanie, ale sprawia też, że zabieg jest całkowicie bezbolesny dla pupila. Dla komfortu zwierzęcia warto sięgać zatem po profesjonalne usługi w salonach, jeżeli nie mamy pewności odnośnie własnych działań w warunkach domowych. W końcu trymowanie robimy po to by pomóc naszemu czworonogowi, a nie mu zaszkodzić.

Wśród podstawowych zasad uwzględnia się to, by nie kąpać psa przed zabiegiem, bowiem zmiękczy to włosy, które będą przez to trudniejsze do wyciągnięcia. Kąpiel zalecana jest dopiero po samym trymowaniu, w szczególności szamponem regeneracyjnym, który pobudzi nowe włosy do wzrostu. Sygnał, że pies jest gotowy do zabiegu trymowania otrzymamy jeżeli poskubiemy delikatnie jego sierść i między palcami pozostaną nam kępki martwych włosów. Łatwo je odróżnić, bowiem są one matowe i odróżniają się od naturalnego koloru. Co do zasady zabiegi trymowania psów wykonuje się co 2-3 miesiące, a jeszcze częściej w przypadków psów wystawowych. Pierwszy taki zabieg wykonuje się przeważnie do czwartego miesiąca od urodzenia się pieska, dzięki czemu od małego jest on też przyzwyczajony do trymowania.